Temat: Utracona Pamięć (2002)

http://1.fwcdn.pl/po/78/45/107845/7187154.3.jpg

Jedną z głównych cech kina azjatyckiego jest łączenie różnych, często mocno przeciwstawnych gatunków filmowych. Nie obyło się bez tego w koreańskiej produkcji Utracona pamięć. Film ten łączy w sobie cechy głównie kina sensacyjnego i science fiction. Jest to opowieść o alternatywnej rzeczywistości w której Korea Południowa nie widnieje na mapie, gdyż przed laty została zajęta przez Japonię. Nieliczni już Koreańczycy, którzy nie zapomnieli o swoich korzeniach walczą o odzyskanie niepodległości. Stanowiąc zdecydowaną mniejszość są niestety bez szans. Gdyby jednak udało im się zmienić bieg historii...
Charakterystyczną cechą tego filmu jest brak odpowiedniego zbalansowania między gatunkami, co jak się okazuje wcale nie musi być błędem. Chodzi o to, że w Utraconej pamięci jest bardzo wyraźna granica między filmem sensacyjnym, a science fiction. W pewnym momencie film wyraźnie zmienia konwencję i wchodząc na nowe tory poniekąd jakby rezygnuje ze wcześniejszych założeń. Co ciekawe elementy Sci-Fi pojawiają się na ekranie gdy film powoli zmierza ku końcowi. Oglądając pierwsze 80 min i nie wiedząc zarazem, że mamy do czynienia z sci-fi, trudno byłoby przewidzieć co nas za chwilę może spotkać. Taki rozwój zdarzeń mógłby nie jednego widza rozczarować, choć tak naprawdę chyba trudno podchodzić do filmu nie wiedząc jakiego on jest gatunku. Choćby na pudełku z płytą dvd znajdziemy informację że mamy do czynienia z sf. Efekty specjalne z pewnością nie powalają, co też jest częste w azjatyckich produkcjach. Potwierdza to tylko, że efekty specjalne to nie wszystko. Nie zmienia to jednak faktu że strona wizualna jest mocnym punktem filmu. Mamy sporo bardzo ładnych, rzekłbym wręcz artystycznych kadrów. Operator w niektórych scenach „bawi się” też kolorystyką obrazu. Nie przepadam za stosowaniem filtrów, bo uważam to za spore uproszczenie, ale tym razem oceniam barwy ekranu pozytywnie. Na pewno spełniają swoją rolę i stosowanie filtrów jest uzasadnione. W Utraconej pamięci mamy ukazanych wiele scen akcji. Plusem są efektowne strzelaniny, które mam wrażenie nieco odwoływały się do stylistyki Johna Woo. Mogę być jednak w błędzie, bo nie znam aż tak dobrze kina Woo i może wyciągam zbyt pochopne wnioski. W każdym razie nikt się nie martwi, że amunicji zbraknie, a i zarówno źli jak i dobrzy nierzadko ochoczo wbiegają na linię ognia. Strzelaniny są jednak ładnie ukazane i sprawnie zmontowane więc nie miałem problemu w rozeznaniu się w sytuacji, co w porównaniu do wielu filmów akcji wcale nie musi być oczywiste. Wymiana ognia nie nudziła też, co także jest godne podkreślenia. Niestety nie można tyle dobrego powiedzieć o walkach, których jest mało i są przeciętne. Najgorsze, że operator więcej niż solidny przez cały film, tutaj wypada bardzo blado kopiując sposób filmowania zaczerpnięty z amerykańskich filmów. Mowa oczywiście o bezustannym trzęsieniu kamerą, ciągłym ruchu i braku stabilności co powoduje, że walki są mniej czytelne. Szczerze mówiąc nie wiem komu się podoba taki styl realizacji. Myślę, że Koreańczyków stać na lepszą choreografię, której nie trzeba tuszować za pomocą takich sztuczek.
Kolejnym wyróżniającym się elementem jest patetyzm mocno bijący z ekranu. Mi to nigdy nie przeszkadzało, ale z pewnością wielu z Was odbierze to za wadę, zwłaszcza, że nie jest tego mało. Dużo sentymentalizmu i towarzyszące temu liczne spowolnienia zniechęcą wielu widzów. Dla Koreańczyków film gra na patriotycznych emocjach. Mamy więc też podniosą muzykę. Zwłaszcza utwory chóralne robią wrażenie.
Odchodząc już od technicznej strony filmu, przyznam, że Utracona pamięć prawdziwie mnie wciągnęła. Film trzyma w napięciu i nie jest całkiem schematyczny. Zamazana jest nieco granica między dobrem i złem, choć gdyby twórcy odważyli się nieco zmienić scenariusz w pewnym kluczowym momencie, film pewnie zyskałby jeszcze więcej plusów.

reżyseria:        Si-myung Lee
obsada:           Dong-Kung Jang, Toru Nakamura,Jin-ho Seo
kraj produkcji: Korea Południowa
czas trwania:   2:10:44
trailer:             https://www.youtube.com/watch?v=oIJW9r_iLAo

http://www.shuqi.org/asiancinema/pics/2009/2009_grab05.jpg

Film na polskim rynku dvd wydany przez IDG. Oryginalna ścieżka dźwiękowa z napisami lub polski lektor (czyta Tomasz Orlicz). W dodatkach zwiastun Utraconej pamięci i kilku innych filmów wydanych w tej kolekcji przez IDG.