Temat: Wybór mafii (2005)

http://img.nokaut.pl/p-34-b7-34b7b8c0c8b50f336a5f59ecb89dbf7c500x500/34b7b8c0c8b50f336a5f59ecb89dbf7c.jpg


Planując obejrzeć Wybór mafii 2 postanowiłem wrócić do pierwszej części, bo oglądałem ją tylko raz, 4 lata temu. Film może się wydawać trochę skomplikowanym jeśli chodzi o relację postaci. Kto z kim trzyma, kto kogo wspiera w wewnątrz mafijnych rozgrywkach. Odświeżyłem sobie więc pierwszą część i wcale się podczas seansu nie nudziłem.

Nie bez powodu w ten sposób zaczynam recenzję. Śledząc komentarze w internecie na temat Wyboru mafii można bez trudu natrafić na 2 zarzuty stawiane tej hongkońskiej produkcji. Po pierwsze zagmatwana fabuła o czym ma świadczyć zbyt duża ilość postaci, z których każda reprezentuje potencjalnego następcę szefa triady. Po drugie film jest rzekomo nudny, przeładowany dialogami. Krótko mówiąc nie w każdym filmie z HK musimy mieć szaloną akcję, a połapać się w fabule nie mogą chyba tylko ci dla których „każdy Chińczyk wygląda tak samo”. Wspominam o tym tylko po to żebyście nie zrazili się krytyką, bo film jest naprawdę dobry i czytelny.

Obraz opowiada o wyborach na szefa jednej z hongkońskich triad. Mamy więc spory, sojusze i intrygi. Negocjacje i siłowe rozwiązania. Strategie które przywodzą na myśl szachowe rozgrywki. Różne próby dotarcia na szczyt mafijnych struktur. Mamy dwóch rywali. Duży D (w tej roli Tony Leung Ka Fai), który już na wstępie daje się poznać jako gwałtowny, impulsywny i bezkompromisowy człowiek. Jego rywalem jest Lok (Simon Yam), który zdaje się być przeciwieństwem Dużego D. Spokojny i wyrachowany, przy czym można przypuszczać, że są to tylko pozory. Zwycięzca tej rywalizacji będzie najważniejszą osobą w triadzie przez następne 2 lata.

Reżyserem filmu jest Johnnie To, który najlepiej czuje się właśnie w takich klimatach. Mafia, policja i Hongkong nocą to jego wizytówka. Film jest prowadzony w spokojnym rytmie, ale kiedy reżyser ukazuje brutalność gangsterów robi to dość dosłownie. Podkreśla to tylko, jak przesiąknięci złem są główni bohaterowie dramatu dla których działanie poza prawem (w tym morderstwa czy ich zlecanie) to codzienność. Zdjęcia czy praca kamery zdecydowanie na plus, ale to jak dla mnie standard jeśli mowa o kinie z Hongkongu. Podobnie można powiedzieć o scenografii. Uwagę przykuwa scena zaprzysiężenia nowej głowy triady, która jest niemal dokumentem obrazującym ten rytuał. Muzyka dobrze wkomponowana, choć nie wyróżnia się znacznie. Piosenka z napisów końcowych przypadła mi do gustu.

Podsumowując, Wybór mafii próbuje pokazać nam obraz triady od środka, ukazując jego tradycje, schematy czy system wartości. Na pewno spodoba się fanom takich filmów jak Piekielna gra czy Pewnej nocy w Mongkoku.
Moja ocena 7/10

reżyseria:       Johnnie To
obsada:          Simon Yam, Tony Leung Ka Fai, Louis Koo, Tian-Lin Wang, Ka Tung Lam, Nick Cheung, Lam Suet, David Chiang
rok produkcji: 2005
czas trwania:  1:35:46
zwiastun:       https://www.youtube.com/watch?v=zEJfx0z8DUc
piosenka:       https://www.youtube.com/watch?v=Q8NRfKumljQ

http://www.ferdyonfilms.com/wp-content/uploads/2010/07/elect29.jpg


http://hkmdb.com/db/movies/view.mhtml?i … ay_set=eng

W Polsce na dvd film został wydany przez ITI home video. Ścieżka dźwiękowa oryginalna. Dostępna zarówno opcja z napisami jak i z lektorem (Paweł Bukrewicz). Dodatki to zwiastun i galeria zdjęć.