Temat: Hong Kong, czy raczej Hongkong

To taki drobny apel, choć może istotny (?)
Serwis i forum są polskojęzyczne, tak więc moim zdaniem powinniśmy przestrzegać w nim reguł języka polskiego.
I tak np. poprawną polską pisownią nazwy terytorium, które nas tak mocno interesuje, jest Hongkong, a nie Hong Kong (to pisownia angielska, a właściwie oficjalna transkrypcja jego nazwy na ten język). Pisownia polska dotyczy oczywiście kontekstów polskojęzycznych, bo tam gdzie coś cytujemy z angielskiego (np. tytuły filmów, książek, czy nawet w samej anglobrzmiącej nazwie serwisu (!) można tę nazwę pisać zgodnie z oryginałem - czyli Hong Kong.
Natomiast w polskich tytułach wątków i w ich polskiej treści powinniśmy raczej pisać po polsku, czyli Hongkong.
Na pewno nie każdy forumowicz będzie chciał tego przestrzegać, a wielu zapewne nawet o tym nie wie (!), tak że z tym apelem zwracam się przede wszystkim do osób kierujących tym serwisem: dawajmy dobry przykład dbałości o nasz piękny język ...

2

Odp: Hong Kong, czy raczej Hongkong

Zgadzam się, że nasz piękny język jest przynajmniej odrobinę ******dolony ...
Może właśnie dlatego, warto by go trochę od********ć ?
Chodzi mi o to, że warto przyjąć jakąś regułę, a nie puszczać wszystkiego samopas, czyli "rupta co hceta".
Wówczas też osoby z innych krajów będą się nam przyglądały mniej zdziwionym wzrokiem roll

3

Skoro o Hong Kongu w języku polskim... To na pewno pamiętacie jak w sejmie wyśmiewano się z pewnego posła, który mówił "hąkąg". Natomiast ja przeczytałem gdzieś, że właśnie forma wymowy "hąkąg" jest poprawna.

4

Z różnych rzeczy się nasze ludziska śmieją, nawet gdy nie mają racji - nie potrafią jedynie z samych siebie. Rzeczywiście tak właśnie się to wymawia, a wyśmiany poseł był najwidoczniej bywał w świecie. A skoro już przy wymowie jesteśmy: czy wiecie co to za miasto? Wymawia się "Będzin" ...

5 Ostatnio edytowany przez Ahmed (2012-06-16 07:02:56)

Pójdę na łatwiznę smile
http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%99dzin
Tak na marginesie do Będzina mam 27km ....

Zameczek nawet fajny choć jakiś taki malućki.

6

Link za link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beijing

Chodziło mi o Pekin, którego obecna nazwa 北京, (a w transkrypcji Beijing), tak właśnie jest wymawiana, przynajmniej w języku mandaryńskim. Znaczy to ni mniej ni więcej tyle, co Północna Stolica.

A warownię na Górze Zamkowej w naszym polskim Będzinie też miałem okazję jakiś czas temu zwiedzić, zbudowaną - o ile dobrze pamiętam - na planie nieregularnego trójkąta, z dobrze zachowaną okrągłą wieżą i murami. Szkoda, że tak niewiele podobnych budowli w Polsce się zachowało, jak chociażby w Irlandii, gdzie przetrwało ich całe mnóstwo (niektóre nawet do tej pory są zamieszkiwane (!) … No tak, ale oni tutaj nie mieli najazdów barbarzyńskich Szwedów i Rosjan, którzy nasze zamki planowo burzyli hmm , na czele ze wspaniałym Krzyżtoporem.

7

Mam pytanie. Jak powinno się poprawnie nazywać obywatela Hong Kongu?

Hongkończyk czy Hongkongijczyk?
Hongkończycy czy Hongkongijczycy?

Słownik podpowiada, że ta pierwsza forma jest poprawna (Hongkończyk, Hongkończycy), ale z drugą formą też kilka razy już spotkałem się.