Temat: Into the Badlands (2015-) - serial

Nie wiem, czy ktoś o tym wcześniej słyszał, ale ja dowiedziałam się o tym dopiero niedawno. Z tego, co widzę, to większość użytkowników jest raczej nienawykła do kina wuxia (preferencje skłaniają się raczej w kierunku typowego kina fung fu i komedii a'la Jackie Chan), więc może to być dla kogoś zachęta, ponieważ serial nie jest typowym wuxia - został wyprodukowany w USA, ale nieco z niego czerpie, a piszę o nim, bo po prostu fajnie się w nim patrzy na walki.

Jeśli idzie o fabułę, to szału nie ma. Typowe klimaty post-apo, gdzie na skrawku USA (tytułowe Badlands, poza nimi rozciągają się Wastelands) do władzy doszło kilku ludzi zwanych baronami, którzy zakazali używania broni palnej, w związku z czym w modzie są sztuki walki. O dziwo, nie zakazano używania samochodów, sprzętu grającego i kilku innych rzeczy. W tym środowisku poznajemy Sunny'ego (to nie błąd w pisowni, facet naprawdę nazywa się Słoneczko ^^), który jest najlepszym wojownikiem jednego z baronów. Znajduje chłopca o niezwykłych mocach, którego pragnie inny baron, a potem reszta, która się o tym dowiaduje. Problem Sunny'ego polega na tym, że chce uciec z Badlands ze swoją kochanką, a chłopak twierdzi, że przybył spoza pustkowi i może ich tam zabrać. Na dokładkę mamy też sektę religijną, mnichów obdarzonych podobną, mroczną mocą i walkę o władzę.

Wykonanie jest... dziwne. Zdjęcia kręcono na tym samym skrawku USA, gdzie powstał Django Unchained, gdzie mamy szerokie aleje z potężnymi drzewami po obu stronach prowadzące do wielkich, południowych willi plantatorów. Sami baronowie wyglądają jakby ich żywcem wyciągnięto ze steampunkowego Londynu (wygląd angielskiej arystokracji, tyle że w skórach), a sami wojownicy baronów nieco przypominają jakąś armię rodem z anime (dla mnie wygląda to śmiesznie, ale co ja się tam znam?).

Postaci są... takie sobie. Od razu zaznaczam, że z całej ekipy rozpoznaję tylko Lansa Henriksena (Nieuchwytny Cel z JCVD, AvP) oraz Stephena Langa (Terra Nova, Avatar), reszta jest mi kompletnie nieznana. Większość jest w/g mnie ok. Razi mnie tylko młodsza obsada, która, mam wrażenie, trafiła tam tylko, by przyciągnąć do ekranu widownię PG-13.

W chwili, gdy to piszę, serial liczy sobie raptem 6 odcinków, więc obejrzenie go nie jest jakimś wyrzeczeniem. Podobno przedłużono go na drugi sezon, który ma odcinków liczyć 10. Co z tego wyjdzie - nie wiem.

Osobiście uważam, że serial byłby dobrym wprowadzeniem do wuxia dla osób, które do tej pory się jedynie pobieżnie zetknęły z gatunkiem. Jest to typowo amerykańska produkcja i od razu to widać (wszystko, co w gatunku najlepsze zostało przytłumione, żeby nie zrażać zachodniego widza). Ma natomiast kilka cech, które w wuxia występują: mistrza sztuk walki, tajemniczą moc, wire-fu ( hehe ^^), zwaśnione klany, raz widziałam nawet coś na kształt qinggong (dla niewtajemniczonych - bardzo długie skoki, przypominająca latanie).

http://s16.postimg.org/y6a8485v9/banner.jpg

2

Odp: Into the Badlands (2015-) - serial

Może zrobisz na forum jakiś dłuższy tekst z przeglądem najważniejszych tytułów z gatunku wuxia? Sam jestem ciekawy, może coś mnie zainteresuje

3

Axel: większość najważniejszych tytułów ma już tematy na forum, gdyby było za mało jest też lista wuxii studia Shaw Brothers smile. Ostatnio zastanawiam się też nad zrobieniem listy wszystkich filmów gatunku, ale na razie nie znalazłem dobrej strony, która ma wszystkie tytuły i jakoś się prezentuje (imdb jest ochydne). Na razie wrzucam, co się da na mubi: https://mubi.com/lists/the-collection-o … pian-films

Robaczek: serial zapowiada się nawet ciekawie, da się to gdzieś obejrzeć w sieci?

4 Ostatnio edytowany przez robaczek (2016-04-12 00:19:50)

@Axel: Większość filmów z gatunku (tych starych) ma to do siebie, że nie można znaleźć dobrej kopii. Odrestaurowano tylko filmy SB, a tam pomijając filmy huangmei (opera), historyczne, erotyki (gatunkowe) i gang venomów (kung fu), to wszystko to wuxia. Nakf dał linka, a tam prawie same Shaw Brosy. XD

Jeśli chcesz skróconą listę, wejdź na HKMDB (lub gdziekolwiek indziej) i wyszukaj sobie autorów Gu Long i Jin Yong (Louis Cha). Wszystko, co znajdziesz na ich stronach to wuxia, a cała reszta innych tytułów to praktycznie przeróbka tychże tylko pod innymi tytułami lub ekranizacja książek innych autorów. Sekret polega na tym, że wszystkie wuxia, jakie do tej pory oglądałam (a oglądam wszystko co dostanie napisy, a czasem nawet bez!) są kręcone na podstawie książek. WSZYSTKIE! Np. taki Swordsman z Jetem Li, to nic innego jak Smiling, Proud Wanderer pod innym tytułem (powieść doczekała się kilku seriali i co najmniej tylu samo filmów). Tak samo Evil Cult, który nawet w PL jest to The Heaven Sword and Dragon Saber.

@Nakf: Serial nie został wykupiony przez żadną polską TV, więc pozostają ci torrenty czy co tam ludzie używają do ściągania. Nawet jeśli znajdziesz gdzieś jakiś streaming, to przypuszczalnie będzie bez napisów, bo tylko Hataki pokusili się o ich dorobienie. Ja oglądałam bez napisów PL. Na dobrą sprawę o tym serialu dowiedziałam się jakoś przez przypadek podczas przeszukiwania odmętów w poszukiwaniu jakichś newsów.

http://s16.postimg.org/y6a8485v9/banner.jpg