Temat: Jet Li

http://img.timeinc.net/time/photoessays/2010/time_100/t100heroes_jet_li.jpg

Jet Li Lian Jie urodził się w Pekinie 26.04.1953 roku. Został pięciokrotnie mistrzem Chin w wushu. Trenował pod okiem mistrza Wu Bina, który kilkanaście lat później szkolił Donnie Yena. Pod koniec lat 70-tych Li został mianowany trenerem reprezentacji Chin w wushu. Zagrał w ponad 40-stu filmach zazwyczaj występując w roli głównej. Najbardziej znane filmy w których brał udział to: "Klasztor Shaolin", saga "Pewnego razu w Chinach", Hero", Człowiek pies" czy "Nieustraszony". Dwukrotnie żonaty, obecnie z Niną Li Chi (Miss Azji z 1986 roku).

http://www.blogcdn.com/massively.joystiq.com/media/2013/04/hero-jetli.jpg


Niestety od kilku lat Jet Li zmaga się z poważną chorobą jaką jest nadczynność tarczycy. Z tego powodu aktorstwo odsunął na dalszy plan i coraz to rzadziej możemy go oglądać na ekranie. Li musi na siebie uważać, bo większy wysiłek fizyczny może doprowadzić do kołatania serca, a w skrajnym przypadku do śmierci. Nieco więcej o jego stanie zdrowia znajdziecie pod tym linkiem:
http://entertainment.toggle.sg/en/enter … is-5422004

Jet mimo choroby stara się być obecny w życiu społecznym. Niedawno otworzył szkołę Tai Chi:
https://www.youtube.com/watch?v=7P8CweS0xlk
Oto tłumaczenie tekstu spod filmiku:

Chiński mistrz sztuk walki i aktor kung-fu, Jet Li, 1 marca otworzył ośrodek Tai-Chi w Pekinie.
Podczas ceremonii otwarcia, Jet Li powiedział, że będzie promował chińskie sztuki walki nie tylko poprzez filmy.
Wraz z Jetem Li w ośrodku był przewodniczący Alibaba Group Man Yun, byli pasjonaci Tai-Chi i fani Jeta Li.
"Jako ambasador (przedstawiciel?) zarówno Chińskiego Związku Wushu oraz Światowej Federacji Wushu, mam wiele pomysłów jak promować chińską kulturę na świecie za pomocą sygnałów i symboli. Skoro panda może promować chińskie sztuki walki, to my także możemy mieć wiele pomysłów i sposobów na promowanie kung-fu. Zobaczycie mnóstwo zrealizowanych pomysłów już w tym roku." powiedział Jet Li podczas ceremonii.
Przez rolę w filmie "Mistrz Tai-Chi", fani spodziewali się, że Jet Li ponownie zagra w nadchodzących produkcjach filmowych związanych z Tai-Chi. Tai-Chi jest chińskim sposobem myślenia, filozofią yin-yang wkomponowaną w różne sztuki walki, takie jak boks Tai-Chi czy szermierka Tai-Chi.
"Doceniam to, że fani chcą żebym nagrał coś podobnego do "Mistrza Tai-Chi", ale uważam, że powinienem postąpić inaczej. Myślę, że moim głównym zadaniem w tym momencie jest zbudowanie pewnych podstaw i stworzenie realnej szansy młodym" powiedział Jet Li.
Niemniej jednak, popularny aktor kung-fu nie zawiódł swoich fanów podczas ceremonii. Poprosił ich by oczekiwali jego filmu 3D "The Legend of Deification", który będzie miał premierę tego lata.

Za udostępnienie tłumaczenia i informacji na temat stanu zdrowia Jeta składam podziękowania dla użytkownika filmwebu o nicku Dentarg.