Temat: 7 man army (1976)

http://static.dvdmax.pl/7-man-army-dvd_midi_125213_0003.jpg

7 man army to film wojenny rodem ze studia Shaw Brothers. Jest to historia oparta na autentycznych wydarzeniach, opowiadająca o bohaterstwie siedmiu chińskich żołnierzy walczących z wrogiem. Film przenosi nas do 1933 roku kiedy to Japończycy próbowali odbić z rąk Chińczyków strategiczny punkt znajdujący się przy Wielkim Murze. Jednak każdy z siedmiu wspaniałych (trudno nie odnieść się do dzieł Kurosawy i Strugesa) ma szczególną motywację do walki z wrogiem. Dodatkowo na nieszczęście Japończyków, kilku z chińskich żołnierzy zna kung-fu.

Tak, ostatni z chińskich obrońców znają kung-fu i nie zawahają się go użyć. W filmie pojawia się cała plejada gwiazd studia braci Shaw, wiec o  braku walk nie mogło być mowy. Są sceny w których żołnierze rezygnują ze strzelania, bo przecież nie dla ozdoby mają bagnety. Następnie i z nich rezygnują, bo od czego mają pięści. Twórcy filmu nie chcieli zmarnować potencjału takich aktorów jak Alexander Fu Sheng czy Chi Kuan Chun. Fani filmów wojennych się zawiodą, bo realizmu się tu nie doszukają. Mi to nie przeszkadza, bo zawsze wymagam, aby – najprościej mówiąc – film był dobry, i niekoniecznie realistyczny. Nic mi po realistycznym i słabym zarazem filmie. Dodatkowo w 7 man army mamy takie motywy jak radosne wbieganie żołnierzy pod ogień wroga. Powiedzmy, że Japończycy atakowali w stylu kamikadze. W filmie mamy też bardzo dużo patetyczności. Dumne wywieszanie flagi Republiki Chińskiej czy patriotyczne hasła przewijają się przez cały film. Upadek narodu to hańba żołnierza. Tak głosi napis wyryty na ostrzu noża porucznika Wu Chan Zhenga (Ti Lung). W tle przygrywa podniosła muzyka.

Od czasu do czasu w filmie pojawiają się sceny ukazujące przeszłość głównych bohaterów, gdzie można wyczuć specyficzny klimat i od razu da się poznać że oglądamy produkcję studia Shaw Brothers. Mówię tu o charakterystycznej scenografii czy kostiumach. Walki są dobre, co jest oczywiste przy tak znakomitej obsadzie. W filmie mamy między innymi pojedynki: Fu Sheng vs Leung Kar-Yan czy też Kuan Tai Chen vs Gordon Liu.

Podsumowując, film można obejrzeć mile spędzając czas, jeśli jest się fanem chińskich produkcji. Zwłaszcza, że mamy tu nieczęstą okazję do obejrzenia aktorów takich jak Fu Sheng (Zemsta uczniów Shaolin) czy David Chiang (Styl Modliszki) w nieco innym niż zwykle repertuarze. Miłośnikom filmów wojennych seans odradzam, gdyż brak realizmu będzie was aż nadto drażnił i przy poważnym podejściu do tematu uznacie film za zdecydowanie nieautentyczny.
Moja ocena: 6/10

reżyseria:              Chang Cheh
choreografia walk: Chan San-Yat, Hsieh Hsing
obsada:                 Ti Lung, David Chiang, Fu Sheng, Chi Kuan Chun, Kuan Tai Chen, Gordon Liu
kraj produkcji:       Tajwan (wg niektórych źródeł Hongkong)
rok produkcji:        1976
czas trwania:         1:53:32
zwiastun:               https://www.youtube.com/watch?v=D3_-1St47U0

http://asianmoviepulse.com/wp-content/uploads/2016/01/post/40-ti-lung-movies-to-enjoy-part-22/7.jpg

http://hkmdb.com/db/movies/view.mhtml?i … ay_set=eng

Film wydany w Polsce przez IDG pod tytułem 7 man army. Piszę to aby była jasność co do powodu dla którego za każdym razem tytuł podawałem w języku angielskim. Nie wiem dlaczego nie zdecydowano się na oczywiste tłumaczenie Siedmioosobowa armia. Oryginalna ścieżka dźwiękowa z polskimi napisami lub lektorem (Tomasz Orlicz). Format obrazu 2.35:1. Jakość obrazu jak dla mnie naprawdę dobra (specem nie jestem), zwłaszcza biorąc pod uwagę, że film ma na dzień dzisiejszy 40 lat. Miłą niespodzianką jest, że w Polsce film wydano zarówno na dvd jak i na blu-ray.

2

Odp: 7 man army (1976)

Mam ten film w swojej kolekcji smile
Kupiłem za 2,99 w Carrefour i nie zawiodłem się