Temat: Źródła informacji o tym, o czym piszemy i dyskutujemy

Podając informacje, lub biorąc udział w dyskusji warto powoływać się na wiarygodne źródła, przynajmniej przy sprawach szczególnie istotnych lub kontrowersyjnych. Oczywiście, bez sensu byłoby każde swoje stwierdzenie uzasadniać w taki sposób - zwłaszcza, jeśli ktoś wyraża swoją własną opinię na jakiś temat. Nie zawsze wynika z formy wypowiedzi, a poza tym - jeśli ten serwis i forum mają źródłem wiarygodnych informacji o kinematografii Hongkongu - to warto, przynajmniej czasami wyjść poza własne "widzimisię", odwołując się do autorytetów?
Dlatego proponuję utworzyć odrębny dział na tym forum, zatytułowany np. "Źródła informacji na temat kinematografii Hongkongu". Dział taki zawierałby wykaz tego typu źródeł i mógłby być sukcesywnie uzupełniany.
Do źródeł takich należą przede wszystkim książki, artykuły w czasopismach fachowych, oficjalne strony internetowe filmów i aktorów, bazy filmów (IMDb), filmy biograficzne, materiały dokumentalne dołączane do filmów, wywiady z twórcami filmów i aktorami, itd. itp.
Ja ze swej strony gotów jestem sporządzić "od ręki" listę książek (mogłaby nawet zawierać linki do opisów tych pozycji, np. do Google Books). Natomiast napisanie ich recenzji po polsku zajęłoby trochę więcej czasu. Z kolei sporządzenie listy portali/serwisów internetowych poświęconych tym tematom/osobom wydaje się dosyć proste, i ktoś mógłby to zrobić przeczesując internet przy pomocy jakiejś wyszukiwarki ...
Odrębną sprawą, która też wydaje mi się niezbędna, byłoby sporządzenie listy filmów hongkońskich, zawierających podstawowe dane o nich, a może nawet zlinkowane do baz, takich jak FilmWeb, czy IMDb ...

2 Ostatnio edytowany przez edkrak (2012-06-12 18:53:58)

Odp: Źródła informacji o tym, o czym piszemy i dyskutujemy

daruma_irl napisał/a:

Ja ze swej strony gotów jestem sporządzić "od ręki" listę książek (mogłaby nawet zawierać linki do opisów tych pozycji, np. do Google Books). Natomiast napisanie ich recenzji po polsku zajęłoby trochę więcej czasu.

To z pewnością byłoby ciekawe, chętnie się dowiem za jakie książki o kinie HK warto się zabrać. Ja słyszałem bardzo pozytywne opinie o "Hollywood East: Hong Kong Movies and the People Who Make Them". Zamówiłem ostatnio i czekam aż do mnie dotrze.

daruma_irl napisał/a:

Odrębną sprawą, która też wydaje mi się niezbędna, byłoby sporządzenie listy filmów hongkońskich, zawierających podstawowe dane o nich, a może nawet zlinkowane do baz, takich jak FilmWeb, czy IMDb ...

Nie bardzo rozumiem co masz zamiar stworzyć. Zrobienie kompletnej listy filmów z HK to setki godzin roboty i nie widzę sensu robienia czegoś co już zostało zrobione: hkmdb.com
Ta strona jest zdecydowanie lepsza niż inne bazy, wystarczy chociażby porównać liczby filmów:
hkmdb 15291
imdb 7609
filmweb 6515

3 Ostatnio edytowany przez Nakf (2012-06-12 20:15:26)

daruma_irl napisał/a:

Boziu uchowaj. Imdb roi się od błędów w filmografiach, z kolei Filmweb bezmyślnie kopiuje wszystko z Imdb - rezultat nietrudno przewidzieć. Tak jak napisał edkrak - hkmdb to na chwilę obecną najlepsza baza filmów i twórców i jeżeli gdzieś linkujemy to właśnie tam.

Lista/listy filmów to dobry pomysł - nie wiem czy warto tworzyć do tego osobny dział, ale na pewno przydałoby się temat, np. z listą hongkońskich horrorów.

Co do odrębnego działu poświęconemu źródłom, książkom, etc. to już taki jest - "Dyskusje okołofilmowe" i tam te tematy pasują jak ulał.

4

Jest jeszcze Hong Kong Film Archive, który polecał mi kiedyś spec od filmów catIII.
http://ipac.hkfa.lcsd.gov.hk/ipac20/ipa … ile=#focus
Nie korzystałem jednak zbyt wiele z tej strony, więc ciężko mi powiedzieć jak wypada w porównaniu z hkmdb.

5 Ostatnio edytowany przez robaczek (2012-06-12 23:37:55)

Aż dziw bierze, że nikt nie wspomina o Hong Kong Cinemagic i IMDB.cn. Osobiście korzystam naprzemiennie z HKC i HKMDB. Świetnie się nawzajem uzupełniają, zwłaszcza, że ta pierwsza ma więcej zdjęć i jest łatwiej tam coś wyszukać.

PS. IMDB.cn ostatnio nie działało, bo pewnie rząd je wyłączył, ale od jakiegoś czasu działa nieprzerwanie.

http://s16.postimg.org/y6a8485v9/banner.jpg

6

Chodzi mi właśnie o to, żeby linki prowadzące do tych stron, baz, portali itp. w jakiś sposób uporządkować i zebrać w określonej lokalizacji ... natomiast sama zawartość/ich wybór jest do przedyskutowania. Ci, którzy interesują się kinem Hongkongu zapewne większość tych miejsc internetowych już znają i z nich korzystają, jednak trzeba się liczyć z tym, że przybędzie userów, również takich mniej obeznanych z tematem ... A może właściwszym miejscem do tego byłby serwis HKC, niż jego forum?
Co do samej bazy filmów, to faktycznie się zgadzam, że nie ma potrzeby powielać tego, co już gdzieś istnieje - zwłaszcza, że i tak niewiele moglibyśmy swojego do niej dodać (mam na myśli polskojęzyczne tytuły, wydania itp.), bo tego jest "tyle, co kot napłakał". Natomiast na pewno warto wskazać dobre źródło informacji o filmach, a jednocześnie samemu się go trzymać, choćby w celu identyfikacji filmu, który w danym wątku jest omawiany. Jak sami zapewne wiecie często jeden film nosi kilka różnych tytułów (!) ... nawet oryginalnych chińskich, bo jest mandaryńskie i kantońskie czytanie znaków). W przypadku znanych filmów nie powinno być z tym problemów, ale mogą się pojawić przy tytułach mniej znanych... 
Podobnie zresztą z imionami i nazwiskami chińskich twórców filmowych i aktorów!

7

HKCinemagic i HK Film Archive mają więcej danych o filmach niż hkmdb, ale są moim zdaniem mniej czytelne - w każdym razie na pewno są to bardziej wiarygodne źródła informacji niż imdb czy filmweb.

daruma_irl napisał/a:

Jak sami zapewne wiecie często jeden film nosi kilka różnych tytułów (!) ... nawet oryginalnych chińskich, bo jest mandaryńskie i kantońskie czytanie znaków). W przypadku znanych filmów nie powinno być z tym problemów, ale mogą się pojawić przy tytułach mniej znanych... 
Podobnie zresztą z imionami i nazwiskami chińskich twórców filmowych i aktorów!

O ile nazwy filmów to nie problem, bo większość posiada oficjalny angielski tytuł, tak chińskie imiona to temat rzeka, który zasługuje na oddzielny temat na forum.

8

daruma_irl napisał/a:

Chodzi mi właśnie o to, żeby linki prowadzące do tych stron, baz, portali itp. w jakiś sposób uporządkować i zebrać w określonej lokalizacji ...

Nic bardziej prostego. Założyłeś ten temat, więc zedytuj pierwszego posta i dodaj wszystkie te linki. Jeśli ktoś jeszcze coś dopisze, ponownie możesz dopisać to do spisu. Nie wiem w czym problem?

Nakf napisał/a:

O ile nazwy filmów to nie problem, bo większość posiada oficjalny angielski tytuł, tak chińskie imiona to temat rzeka, który zasługuje na oddzielny temat na forum.

Może nie w tej pięciolatce, co? XD

http://s16.postimg.org/y6a8485v9/banner.jpg

9

Sporządzając powyższe bibliografie pominąłem książki poświęcone poszczególnym postaciom lub filmom – podam je w wątkach tematycznych ...

10

Jeżeli moderator mógłby przenieść ostatnie posty Darumy do odrębnego tematu w "Dyskusjach okolofilmowych", np. "Książki i inne źródła informacji o kinie z HK" albo coś w ten deseń, to będzie super.

robaczek napisał/a:
Nakf napisał/a:

Może nie w tej pięciolatce, co? XD

Trzeba kuć żelazo póki gorące smile

11

Nakf napisał/a:

Jeżeli moderator mógłby przenieść ostatnie posty Darumy do odrębnego tematu w "Dyskusjach okolofilmowych", np. "Książki i inne źródła informacji o kinie z HK" albo coś w ten deseń, to będzie super.

Rozdzieliłem, ale wątek zostawiłem w dziale "Sprawy forum", bo ten, w którym teraz piszemy, też jest w tym samym dziale. Jeśli uważacie, że jeden z nich lub oba powinienem przenieść do innego działu - to mówcie. smile Po to tutaj wszyscy jesteśmy, aby dbać o to forum i o przejrzystość działów.

12

Wątek, w którym dyskutujemy powinien zostać gdzie jest, bo dotyczy spraw związanych z forum, ale ten wydzielony wątek powinien znaleźć się w "Dyskusjach okołofilmowych", bo dotyczy filmów a nie forum.