1

Temat: Long Arm of the Law (1984)

Mało znany na zachodzie film, właściwie na dobre "wypłynął" dopiero jakieś 10 lat temu, gdy znalazł się na 6 miejscu listy 100 najlepszych filmów chińskich przygotowanej przez hongkońskich filmowców.

Sześciu przyjaciół z niewielkiego miasteczka w ChRL ma zamiar obrobić sklep jubilerski w HK i pławić się w luksusach do końca życia. Plan jest prosty - przekroczyć granicę, zrobić skok i tego samego dnia wrócić do swoich. Jednak nie wszystko toczy się tak jak zaplanowali i muszą na jakiś czas zamelinować się w Hongkongu. W międzyczasie zostają wrobieni w zabójstwo policjanta oraz stykają się z ciemniejszą stroną życia w obcej im rzeczywistości.

To bardzo nietypowy dla ówczesnego kina z HK film; zero humoru, znanych twarzy (grają aktorzy trzeciego planu, co w kilku scenach widać aż za dobrze), z brutalną, emocjonującą końcówką nakręconą w słynnym Kowloon Walled City - i nie są to pojedyncze ujęcia typu Bloodsport, tylko długa kilkunastominutowa sekwencja pościgu policji za bohaterami. Świetne kino akcji z głębszym przesłaniem, które w niczym nie ustępuje klasykom Ringo Lama i Johna Woo.