Temat: Three Kingdoms / San Guo / 三国 / Trzy Królestwa (2010)

http://i50.tinypic.com/e6u7ux.jpg

OK, tworzę temat na próbę. Od razu zaznaczam, że to NIE jest film. To serial składający się z 95 odcinków (plus materiały bonusowe zza kulis), który premierę miał w 2010 roku. Opowiada o powstaniu tytułowych trzech królestw i wydarzeniach jakie miały miejsce w Chinach na przełomie II i III wieku n.e. Nie będę opisywać tej historii, bo praktycznie każdy, kto zna kino kung fu musiał o tym słyszeć. Albo widział jedną z wieku produkcji na ten temat. Ostatnią jest Chi Bi / Czerwony Klif Johna Woo, który opowiada tylko o jednej bitwie, ale jest częścią legendy.

Co myślę o tej produkcji? Bardzo dobra. Jak na serial efekty specjalne są bardzo dobre, wykonanie miejscami kuleje (ale naprawdę nie ma się czego zbytnio czepiać), scenariusz został dobrze przemyślany i łączy w sobie legendę i fakty historyczne (np. przywoływanie przez Kongminga wiartu na bitwę pod Czerwonym Klifem nie jest raczej magicznym rytuałem, a raczej sprytnym zabiegiem ratującym skórę).

Co jeszcze mogę napisać... pewnie to, że serial o 3K zawsze będzie lepszy od filmu, bo jest czas na rozwinięcie osobowości postaci i przedstawienie ich w pełni. Trzeba sobie też powiedzieć, że w takiej produkcji jest to ważne, bo 3K to nie serial kung fu, tylko dramat historyczno-polityczny i główny nacisk kładzie się na fabułę i politykę, które są wodą na młyn całej akcji.

I to chyba tyle. Mam nadzieję, że ktoś również to oglądał i może coś jeszcze dopowie.

http://s16.postimg.org/y6a8485v9/banner.jpg