Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Ojciec Chrzestny z Kantonu (1989)
Tytuł oryginalny: The Canton Godfather
Inne tytuły: Czyniący cuda / Miracles / Mr.Canton and Lady Rose

Rok produkcji: 1989
Reżyseria: Jackie Chan
Scenariusz: Jackie Chan i Edward Tang

Udział biorą:
Jackie Chan jako Kuo Chen Wah / Charlie w wersji amerykańskiej
Anita Mui jako panna Yang
Bill Tung jako oszust
Richard Ng jako Oficer Policji Ho
Mars jako policjant
Wu Ma jako wujek Hoi

OPIS:
Cheng Wah Kuo jest człowiekiem o wielkim sercu. Przyjeżdża z prowincji Kantonu do Hong Kongu. W wyniku drobego oszustwa traci swoje oszczędności. Z pomocą przychodzi mu pani Kao - daje mu różę, która przynosi chłopakowi szczęście. Chwilę później Cheng Wah Kuo ratuje życie gangstera przed innymi mafiosami. Ten jednak i tak umiera z powodu wrzodów, wybierając Chenga na swojego następcę. Niedoświadczony chłopak nie ma pojęcia o kierowaniu gangiem, ale otrzymuje pomoc i wskazówki od jednego z gangsterów, który służy swojemu szefowi jako prawa ręka. Cheng różni się od swojego poprzednika, zabrania swoim ludziom rabunków i mordów. Prowadzi jednak interesy z innymi gangsterami. Codziennie też odwiedza panią Kao i kupuje od niej różę. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że ma przyjechać do niej córka wraz z narzeczonym i jego rodziną. Pani Kao wcześniej powiedziała jej, że jest bogata i ponownie się ożeniła. Nie chce, aby córka dowiedziała się, że naprawdę jest ubogą kwiaciarką. Cheng Wah Kuo postanawia pomóc pani Kao, co okaże się najcięższym zadaniem w jego karierze.

OPINIA:
Tym razem mamy kino gangsterskie - Jackie Chan również tu poradzi sobie bez zarzutu. Największym plusem produkcji jest ponadczasowy klimat. Już dla niego samego warto ten film obejrzeć. Druga ważną zaletą jest bardzo dobre aktorstwo, nie tylko Jackie Chana, ale każdego z występujących aktorów. Prócz Chana pojawiło się wiele znanych nazwisk np. Anita Mui, Bill Tung, Richard Ng czy Biao Yuen, który występuje w epizodach. Pozostała cześć obsady również zagrała na poziomie - nie ma w ogóle słabszych aktorów. Walki zostały ograniczone ze względu na poważniejsze podejście do tematu, choć są dwie długie zapadające w pamięć - na początku, w restauracji, i na końcu, w fabryce. Ich choreografia jest wspaniała. Muzyka również jest bardzo dobra - utrzymana została w klimacie lat 30, jednak znalazło się tam też parę kawałków z wcześniejszych filmów Jackie Chana. Humoru jest całkiem sporo, głównie za sprawą Richarda Ng, który gra mendowatego oficera policji, Ho. Film ogląda się bardzo przyjemnie, głównie za sprawą lokacji, świetnej gry aktorskiej, niesamowitego klimatu i niezłej muzyki. W połowie znalazło się parę dłużyzn, ale na szczęście jest ich niewiele i nie przeszkadzają za bardzo. Niezły film.

OCENA: 6,5/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Na kasetach VHS od NVC film pojawił się pod tytułem "Czyniący cuda", niestety w okrojonej wersji. Na DVD wydany był w kolekcji "Kino Dalekiego Wschodu" pt. "Ojciec chrzestny z Kantonu" - ponoć w oryginalnej wersji w 4:3. Na TV 4 nadawany był w wersji z oryginalnym audio i obrazem 4:3.

Dodano: 02 maja 2012 [23:39]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 211 wyświetleń
Ocena: 3 (248 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.