Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Protektor (1985)
Tytuł oryginalny: The Protector
Rok produkcji: 1985

Reżyseria: James Glickenhaus
Scenariusz: James Glickenhaus i King Sang-tang

Udział biorą:
Jackie Chan jako Billy Wong
Danny Aiello jako Danny Garoni
Moon Lee jako Soo Ling
Roy Chiao jako Harold Ko
Bill Wallace jako Benny Garrucci

OPIS:
Billy Wong to policjant z Hong Kongu, który od 10 lat mieszka w Nowym Jorku. Jego partner zostaje zabity. Billy bohatersko odpłaca się mordercom w ten sam sposób, ale za niesubordynację zostaje ukarany. Wraz z nowym partnerem, Dannym Garonim, musi ochraniać córkę biznesmena. Niestety, na ich oczach zostaje ona porwana. O jej uprowadzenie podejrzewany jest wpływowy gangster Harold Ko. Billy i Danny wyruszają do Hong Kongu, ale tam wszyscy już wiedzą o ich zadaniu i szykują im niespodzianki.

OPINIA:
Jest to koprodukcja amerykańsko-hongkońska, ale wpływ amerykańskiego kina jest tutaj znacznie bardziej widoczny. Film jest brutalny, pełen przekleństw i nagości. Wątek: chiński policjant plus amerykański gliniarz - jest do bólu oklepany. Setki filmów o takiej tematyce trafiły do wypożyczalni VHS. "Protektor" jest średnią produkcją, wyróżnia go dość ciekawa fabuła, w miarę przemyślna, tempo akcji oraz (rzadkość) niezłe aktorstwo i świetny klimat. Sam początek to świetne wprowadzenie w mroczną atmosfery zdemoralizowanego Nowego Jorku. Obraz utrzymany jest w ciemnych barwach, tylko parę scen dzieje się w dzień (np. jedna z pierwszych scen akcji - z motorówką), co jeszcze bardziej potęguje mroczną, klaustrofobiczną atmosferę. Na plus można ponadto zaliczyć walki w finale, muzykę i lokacje. Reszta to standard - aktorzy grają nieźle, mimo że Jackie Chan nie bardzo ma się gdzie wykazać. Nagie dziewczyny w końcówce to bezsensowny pomysł, bo po co pracować przy narkotykach nago? No cóż, prawa amerykańskiego kina tamtego okresu. Akcja filmu zaczyna się w Nowym Jorku, nawet w tle widzimy (chyba) wieże WTC. Na koniec, na parę minut, również przenosimy się do NY. Reszta akcji toczy się w równie mrocznych dzielnicach Hong Kongu. Tak jak mówiłem, wszystko jest skąpane w ciemnych barwach, dając nieco klaustrofobiczny efekt i wrażenie osaczenia. Choć zapewne niczym Was ta produkcja nie zaskoczy, sprawiając wrażenie wtórnej, warto się zapoznać z nią zapoznać - film generalnie nie jest zły i daje się go obejrzeć beż żadnych "zgrzytów".

OCENA: 5,5/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film wyszedł w Polsce na kasetach VHS od NVC, pod tytułem "Protektor". Nie ma polskiego wydania DVD. Ponadto był emitowany w TV 4, w formacie 4:3, w wersji amerykańskiej.

Dodano: 05 maja 2012 [18:32]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 183 wyświetleń
Ocena: 3 (220 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.