Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Zbroja Boga (1986)
Tytuł oryginalny: The Armour of God
Inny tytuł: Azjatycki Jastrząb

Rok produkcji: 1986
Reżyseria: Jackie Chan
Scenariusz: Jackie Chan i Edward Tang

Udział biorą:
Jackie Chan jako Jackie Chan Azjatycki Jastrząb (Asian Hawk)
Alan Tam jako Alan
Maria Delores Forner jako May
Rosamund Kwan jako Laura

OPIS:
Jackie Chan to łowca zabytków i skarbów. Nazywa siebie "Azjatyckim Jastrzębiem". Właśnie zdobył święty miecz z kompletu Zbroi Boga. Na aukcji za niezłą sumkę kupiła go od niego pewna dziewczyna. Do Jackiego przyjeżdża stary przyjaciel, Alan, i prosi go o pomoc - jego ukochaną, Laurę, porwali czciciele kultu zła. Chcą, żeby Asian Hawk i Alan zdobyli dla nich komplet Zbroi Boga, bo wierzą, że jeśli ją zniszczą, to na ziemi zapanuje chaos i zło. Mimo oporów Jackie się zgadza, jako że kiedyś tworzyli zespół z Alanem i Laurą (ta zresztą była jego dziewczyną, dopóki Alan mu jej nie odbił). Asian Hawk i Alan udają się do kolekcjonera, hrabiego Bannona, by pożyczyć od niego części Zbroi Boga, które posiada. Porywacze mają resztę, a dziewczyna z aukcji posiada miecz. Okazuje się, że ona jest córą Bannona. Przyjaciele mają już więc wszystkie części, których brakuje zakonowi - Bannon pożycza im je pod warunkiem, że Jackie po wszystkim dostarczy mu całość zbroi, wraz z elementami, które mają wyznawcy kultu zła. Do Jackie'go i Alana dołącza May, córka Bannona, i cała trójka wyrusza w podróż.

OPINIA:
Odpowiedź Jackie Chana na modne w tym czasie kino przygodowe. Nie jest to parodia, kopia czy imitacja Indiany Jonesa, jak niektórzy twierdzą. Skąd w ogóle taki pomysł? "Indiana Jones" i "Zbroja Boga" różnią się wszystkim prócz gatunku. Film zaczyna się od świetnego wprowadzenia postaci Asian Hawka, który podpieprza jednemu plemieniu święty miecz Boga. Sceny te są wspaniale nakręcone - bardzo efektowne i klimatyczne lokacje w jakichś ruinach. Później jest bardzo wiele różnych lokacji, dużo poza Hong Kongiem, głównie w Europie. Wszystkie plenery są znakomite. To jedna z - może nie tyle najlepszych, co na pewno najciekawszych i najlepiej zagranych - ról Jackie Chana. Aktorstwo w "Zbroi Boga" stoi na bardzo wysokim poziomie, duet Jackie Chan i Alan Tam został bardzo dobrze zagrany. Na luzie - nie na siłę poważnie, jak się zdarzało. Bohaterów da się polubić i sympatyzować z nimi przez 94 minuty czasu ekranowego. Humor występuje zwłaszcza słowny, oparty głównie na docinkach przyjaciół. I sprawdza się. Walk jest jakoś mniej, choć w końcówce Azjatycki Jastrząb pokazuje, co potrafi. Dość sporo jest natomiast scen kaskaderskich. Warto wspomnieć, że w trakcie kręcenia jednej z nich gałąź, na którą skoczył Jackie, złamała się i aktor spadł, uderzając głową o kamień czy jakiś gruz. Dostał poważnego urazu, krwotoku i pęknięcia czaszki. Lekarz musiał czekać aż 8 godzin, zanim opuchlizna zeszła i mógł cokolwiek zrobić. Prace nad filmem zostały wstrzymane na 6 miesięcy, przez co cała produkcja się opóźniła. Dlatego teź dokładnie nie jest znana data powstania filmu i podaje się rok 1986 lub 1987. Podsumowując: akcji w filmie jest sporo - pościgi, podróże i ucieczki. Efekty specjalne robią wrażenie, zwłaszcza zawalenie się jaskini w finale. Czas płynie szybko, nie da się nudzić. "Zbroja Boga" to klasyka i każdy powinien się z nią zapoznać. Jeśli chodzi o mnie, stawiam ten film na 2 miejscu w moim osobistym rankingu.

OCENA: 8/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Na kasetach VHS film wyszedł od NVC (przypuszczam, że wersja amerykańska, ale tu mogę się mylić). Na DVD nie został wydany oficjalnie, ukazał się natomiast jako dodatek do NAJ - niestety, wersja amerykańska. W telewizji, na kanale TVP 1, również nadawana była wersja amerykańska, w kaszecie.

Dodano: 05 maja 2012 [20:17]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 195 wyświetleń
Ocena: 3 (235 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.