Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Młody mistrz (1980)
Tytuł oryginalny: The Young Master
Rok produkcji: 1980

Reżyseria: Jackie Chan
Scenariusz: Jackie Chan i Edward Tang

Udział biorą:
Jackie Chan jako Lung
Biao Yuen jako syn szefa policji
Lily Li jako córka szefa policji
Tien Feng jako Mistrz

OPIS:
Szkoły Kung Fu przygotowują się do udziału w zawodach. Jedną z nich ma reprezentować Tiger, ale na niedługo przed zawodami dostaje kontuzji nogi i nie może wystąpić. Zastępuje go brat, Lung. Podczas finału odkrywa, że Tiger jednak bierze udział w zawodach, reprezentując konkurencyjną szkołę. Jakiś czas później o zdradzie Tigera przypadkowo dowiaduje się mistrz i wyrzuca go ze szkoły. Tiger udaje się więc do konkurencji, gdzie jednak nie chcą go przyjąć. Chcąc zdobyć pieniądze, zgadza się odbić więźnia Kima. Staje się poszukiwany przez policję. Jego brat wyrusza go odnaleźć, ale sam zostaje wzięty za Tigera i teraz on również ma policję na karku. Musi odszukać brata i dopaść uciekiniera, by oczyścić siebie i Tigera z zarzutów.

OPINIA:
Wspaniały film, tętniący akcją i scenami walki. Fabuła jest zgrabna i niegłupia. Najważniejsze, że stale coś się dzieje, jak w "Pijanym mistrzu" czy "City Hunterze" - nie da się nudzić. Choreografia walk jest chyba najlepsza ze wszystkich filmów Chana. Finalna walka trwa kilkanaście minut, jest brutalna, realistyczna i zawiera dużo chwytów i taktyk. Aktorzy są bardzo dobrzy, co akurat nie dziwi, bo wiele filmów Chana - mimo nieznanej obsady - ma świetnie zagrane główne role. Muzyka również bardzo dobra i pasuje do produkcji. Świetne zdjęcia, znakomita praca kamery i ciekawe lokacje to kolejne plusy. Jest jeszcze klimat, specyficzny dla takich obrazów. Film nie robiony dla kasy, to widać. Czysta przyjemność oglądania.

OCENA: 8/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film został wydany na kasetach wideo. Na DVD ukazał się w "Złotej Kolekcji Filmów Kung Fu". Można było parę razy spotkać go w TV 4, w oryginalnej wersji 4:3.

Dodano: 08 maja 2012 [15:39]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 198 wyświetleń
Ocena: 3 (234 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.