Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Pijany mistrz (1978)
Tytuł oryginalny: Drunken Master
Inny tytuł: Pijany Smok

Rok produkcji: 1978
Reżyseria: Yuen Woo-ping
Scenariusz: Yuen Woo-ping, Ng See-yuen i Lung Hsiao

Udział biorą:
Jackie Chan jako Wong Fei-hung / Feddy
Siu Tien Yuen jako Su Hua Chi
Jang Lee Hwang jako Grzmiąca Noga Yin

OPIS:
Młody Wong Fei-hung uczy się kung fu w szkole swojego ojca, mistrza Wonga. Gdy chłopak posiada już spore umiejętności, odpuszcza sobie dalszą naukę, myśląc, że jest najlepszy. Później cały czas popada w tarapaty. Ojciec chce złamać Fei-hunga ostrym treningiem, ten jednak sprytem stale oszukuje nauczyciela, który musi go dopilnowywać. Mistrz postanawia więc wysłać chłopaka do swojego brata - wymagającego So-hai. Niestety, wiecznie zapijaczony starzec nie cieszy się pochlebną opinią, więc Fei-hung ucieka, żeby nie stać się "kolejną ofiarą sadysty". Po drodze spotyka płatnego mordercę Yina, wdaje się z nim w bójkę i przegrywa walkę, co jest dla niego ujmą na honorze. Zdesperowany wraca do So-hai, by ostro ćwiczyć. Okazuje się, że starzec nie jest "sadystą" - chłopiec zaprzyjaźnia się z nim. Ciężko trenuje, by wkrótce odnaleźć i zabić Yina, który tymczasem dostaje zlecenie na mistrza Wonga.

OPINIA:
Film-legenda, perełka kina sztuk walki. Z miejsca stał się klasykiem i zdobył uznanie widzów. To dzięki temu filmowi Jackie Chan został zauważony. Nawet dziś produkcja robi wrażenie. Obraz zdominowany jest przez sceny walki lub treningu, choreografia zachwyca płynnością i wykonaniem. Skomplikowane sceny walk zagrane zostały tak, jakby przychodziły aktorom z wielką łatwością. Niesamowity jest humor - stale są sceny, które wręcz bawią do łez - szczególnie zachowanie Jackie Chana lub dialogi bohaterów. Muzyka to również klasyka, zwłaszcza charakterystyczny motyw przewodni. Dzięki muzyce niektóre sceny stają wyjątkowo zapadają w pamięć, np. trening czy próba "złamania" Fei-hunga. Aktorzy grają bardzo dobrze, przoduje oczywiście Jackie Chan i Siu Tien Yuen. Produkcja w ogóle nie nudzi, nie razi kiczem ani tandetą - to kawał dobrego kina sztuk walki z dużą dawką humoru.

OCENA: 8/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Został wydany na DVD, choć nie wiem, przez jakiego dystrybutora. Na VHS jako "Pijany smok" - bodajże przez NVC. Film nadawany jest w Polsacie lub Polsacie Film, czasem w TV 4. Format obrazu 4:3.

W telewizji emitowana jest osobliwa wersja filmu - najprawdopodobniej zmontowana z wersji hongkońskiej i amerykańskiej. Występują w niej zamiennie dialogi chińskie i angielskie. Niekiedy w ciągu zdania "wskakuje" dubbing amerykański, za chwilę wyłącza się i znów następuje oryginalna ścieżka. Przykładowo cały opening jest w języku angielskim, z angielskimi napisami, a już w zakończeniu dialogi są po kantońsku. Gdy u mistrza Wonga zjawia się facet, który chce kupić cmentarz, zaczyna mówić po chińsku i nagle następuje dubbing - jakiś czas mówią po angielsku, a już chwilę później znów po chińsku. Tak samo jest w scenie pierwszej walki Fei-hunga i Yina. Druga sprawa to imiona - część jest zamerykanizowana (jak w wersji US), a część oryginalna. Np. do Jackie Chana mówią Freddy, jak w wersji USA, a inni bohaterowie mają w większości imiona chińskie. Nie mam pojęcia, co to za miks - naprawdę bardzo dziwna sytuacja. Zaletami telewizyjnej wersji są natomiast doskonałe tłumaczenie i świetny lektor.

Dodano: 08 maja 2012 [16:37]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 182 wyświetleń
Ocena: 3 (224 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.