Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Smoki górą (1988)
Oryginalny tytuł: Dragons Forever
Inny tytuł: Wieczne Smoki

Rok produkcji: 1988
Reżyseria: Sammo Hung
Scenariusz: Gordon Chan

Udział biorą:
Biao Yuen jako Timothy / Tung
Jackie Chan jako Jackie Lung
Sammo Hung jako Wong
Pauline Yeung jako Jenny
Deannie Yip jako Yen
Benny Urquidez jako Wojownik w fabryce
Yuen Wah jako szef mafii, Wah

OPIS:
Jackie Lung jest adwokatem w Hong Kongu, przyjaźni się z drobnym oszustem Wongiem i nieco zdziwaczałym Tungiem. Dostaje propozycję bronienia dużych zakładów chemicznych. Oskarżycielem są pani Yen i jej kuzynka Jenny, którym wycieki z zakładów zatruwają gospodarstwo. Jackie jest podrywaczem, dlatego wykorzystuje sytuację i umawia się z Jenny na kolację. Natomiast Wongowi każe uwieść starszą Yen, żeby odsprzedała mu swoje gospodarstwo. Cała sytuacja się komplikuje, gdy Jackie zakochuje się w Jenny, a Wong w Yen. Adwokat postanawia wycofać się ze sprawy, gdyż nie chce stanąć przeciw Jenny w rozprawie sądowej. Wong i Tung udają się do fabryki, by zobaczyć czym naprawę się zajmują zakłady. Okazuje się, że to grupa przestępcza, która wytwarza narkotyki. Wong zostaje rozpoznany i uprowadzony, Tungowi udaje się uciec. Wraca razem z Jackie, by powstrzymać przestępców i 4uratować przyjaciela.

OPINIA:
Oto według mnie najlepszy, a zarazem mój ulubiony, film z Jackie Chanem. Historia trochę inna niż w pozostałych produkcjach, nie wpadająca w schematyczność. Jackie Chan gra nieco inaczej niż zwykle i to jedna z jego najciekawszych i najlepiej odtworzonych ról. Sammo Hung i Biao Yuen również grają ważne role - Tung to chyba najlepiej zagrana i najciekawsza postać Biao. Można nawet powiedzieć, że Yuen przyćmił Sammo i Chana. Reszta obsady także wypada znakomicie, nie ma słabych ogniw. Choreografia walk to prawdziwy majestersztyk. Króluje Biao: salta przez ogrodzenie, czy różne przeskoki pod i nad wrogami podczas finalnego starcia. Sammo tym razem daje wykazać się przyjaciołom i nie walczy na końcu. Jackie Chan stacza bajeczną walkę z Bennym Urquidezem. Jest to czyta perfekcja, choć w kilku ujęciach był dublowany, m.in. w końcowym uderzeniu z obrotu. Obraz naprawdę bardzo wciąga, jest wiele sielankowych scen, bardzo klimatycznych, np. w połowie, gdy Jackie spędza czas z Jenny. Ścieżka dźwiękowa jest naprawdę wspaniała, a dopełnia ją znakomita piosenka w wykonaniu Jackie Chana i Anity Mui. Świetny jest również lekki klimat, budowany od pierwszych chwil. Czas w trakcie seansu płynie bardzo szybko i nim się obejrzymy, jest już niestety koniec. Bardzo dobra produkcja.

OCENA: 8,5/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film wyszedł na DVD w specjalnej kolekcji kina Kung Fu oraz na VHS jako "Wieczne smoki", niestety nie wiem, od jakiego dystrybutora. Kilka razy był nadawany w TV 4 w wersji 16:9 7z oryginalnym dźwiękiem.

Dodano: 11 maja 2012 [13:04]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 185 wyświetleń
Ocena: 3 (230 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.