Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Zemsta Tygrysa z Shaolin (1976)
Tytuł oryginalny: Shaolin Wooden Men
Rok produkcji: 1976

Reżyseria: Wei Lo
Scenariusz: Gam Yam

Udział biorą:
Jackie Chan jako Niemowa
Yuen Biao jako opryszek
Jang Lee Hwang
Chiang Kam
Kam Kong
Kim Kong

OPIS:
W klasztorze Shaolin mieszka niemowa. Jest skryty i niezbyt dobrze sobie radzi. Wszyscy myślą, że jest nieco dziwny - nikt nie wie, że przed laty jego ojciec został brutalnie zamordowany i chłopak pragnie zemsty. Pewnego dnia w podziemiach znajduje skutego łańcuchami mistrza i pomaga mu np. donosząc jedzenie, a w zamian tajemniczy mistrz uczy go zabójczej taktyki walki. Chłopak szybko robi postępy i pobiera dodatkowe lekcje u innych mistrzów, w niedługim czasie staje się najlepszy. Gdy jest gotów opuścić klasztor, więzień ucieka. Wychodzi również na jaw, że niemowa był przez niego szkolony. Tajemniczy mistrz okazuje się mordercą, który tkwił wiele lat w łańcuchach za swoje występki i teraz znów sieje terror. Tylko niemowa może go powstrzymać.

OPINIA:
Spodziewałem się czegoś bardzo kiepskiego, gdyż ostatnimi czasy sporo razy natknąłem się na bardzo słabe filmy spod ręki Wei Lo, np. "Pieść smoka" czy "Mistrza Jianga". Nie tym razem! Zaczyna się ciekawie i intrygująco. Tajemniczy niemowa, senne koszmary i ciężki trening w klasztorze Shaolin. Potem tajemnic jest jeszcze więcej. Fabuła nieco oklepana, ale mamy też parę nowości i elementów zaskoczenia. Nie zdradzę ich jednak, żeby nie zepsuć wam zabawy. Prócz Jackie Chana w filmie pojawia się jeszcze kilka znanych nazwisk, m.in. Yuen Biao w negatywnej roli opryszka. Aktorstwo stoi na średnim, czy nawet słabym poziomie, ale to chyba oczywiste. Tych filmów zresztą nie ogląda się dla aktorstwa. Mamy za to wiele scen walki i ćwiczeń, choć i te nie zawsze prezentują się dobrze, np. trening w basenie z olejem palmowym wygląda strasznie sztucznie. Podczas zbliżeń nóg widać, że aktorzy są podnoszeni na linkach czy czymś podobnym. Niemniej jest tego sporo, więc miłośnik sztuk walki powinien być usatysfakcjonowany. Film, niestety, w wielu miejscach przynudza - szczególnie z drugiej połowy można było spokojnie pozbyć się kilku scen. Muzyka jest dość słaba, w kółko - nawet w smutnych scenach - przewija się jeden wesoły, nie pasujący w ogóle do obrazu motyw. Mamy jednak klimat specyficzny dla kina sztuk walki lat 70. Film mimo wszystko ogląda się bardzo przyjemnie. Przez pewien czas jest całkiem ciekawy, potem niestety trochę przynudza. Do tego słaba ścieżka dźwiękowa oraz parę innych niedociągnięć - niektóre tandetne walki lub niedopracowania, jak te przy basenie - sprawiają, że choć film całkiem mi się podobał i nieraz do niego wrócę, ocenę muszę obniżyć do 4,5.

OCENA: 4,5/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Nie mam pojęcia, czy film wyszedł na kasetach. O wydaniu DVD również nic nie słyszałem. Film pojawił się natomiast w TV 4 i TV 6 w oryginalnej, ale zniszczonej wersji 4:3.

Dodano: 11 maja 2012 [13:25]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 194 wyświetleń
Ocena: 3 (231 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.