Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Zgadnij, kim jestem (1998)
Tytuł oryginalny: Who Am I?
Rok produkcji: 1998

Reżyseria: Benny Chan, Jackie Chan
Scenariusz: Jackie Chan, Susan Chan i Lee Reynolds

Udział biorą:
Jackie Chan jako Kim Jest Tem
Michelle Ferre jako Christine Stark
Mirai Yamamoto jako Yuki

OPIS:
W Afryce odkryto nowy minerał. Grupa komandosów ma go odebrać naukom prowadzącym badania. Gdy to się udaje, żołnierze zostają wymordowani, z życiem uchodzi tylko jeden komandos - Chińczyk. Budzi się w afrykańskim buszu i nic nie pamięta: ani kim jest, ani co się stało. Gdy po jakimś czasie wraca do cywilizacji, wszyscy starają się go zabić. Kim oni są? Dlaczego chcą zabić komandosa? Dowiecie się, oglądając film.

OPINIA:
Chyba tak naprawdę ostatni klasyczny film z Jackie Chanem. Fabuła jest naprawdę ciekawa, potem nawet idzie w nowym kierunku - nie jest schematyczna. Film ogląda się niesamowicie przyjemnie, a czas leci bardzo szybko. Klimat jest naprawdę wyrazisty, tajemniczy. Produkcja dostarcza wielu wrażeń - kino rozrywkowe na bardzo wysokim poziomie. Nie jest to jednak typowy film Chana, utrzymany został w nieco innym stylu. To takie połączenie wątku sensacyjnego, thrillera, kina przygodowego i kryminału. Okraszone również humorem, który tutaj niestety zawodzi: jest infantylny i żenujący, zapożyczony z Hollywood. Niektóre postacie zostały wprowadzone do fabuły tylko po to, by śmieszyć. W filmie znajdziemy jedynie dwie naprawdę kapitalne sceny, które śmieszą niesamowicie: na targu z drewnianymi butami oraz gdy Jackie kopie kupca w różowym garniturze. Muzyka stoi na bardzo wysokim poziomie, ma trochę afrykańskich motywów. Aktorstwo jest dość nierówne: główne role pozytywne zostały zagrane naprawdę bardzo dobrze, ale postaci negatywne są sztuczne: mają bawić, a żenują. Bad guye to już porażka, a wojownicy na dachu, mimo że pokazują spore umiejętności, wyglądają głupio i śmiesznie. Choreografia walk jest bardzo dobra, choć czasem zastosowano zbyt mocne zbliżenia. Praca kamery jednak w wielu momentach zachwyca, np. filmowaniem ujęć pod różnym kontem. Wracając do walk: mogło być ich jednak więcej. W filmie znajdziemy za to sporo scen kaskaderskich, np. słynny zjazd po dachu. Ciekawa pozycja, mimo paru minusów.

OCENA: 6/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film wyszedł na kasetach video, na DVD również się ukazał. Był też nadawany w Polsacie w formacie obrazu 4:3 (lektor: Jacek Brzostyński).

Dodano: 11 maja 2012 [13:39]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 190 wyświetleń
Ocena: 3 (227 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.