Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Tylko dla odważnych (1986)
Tytuł oryginalny: Zui jia fu xing
Tytuł angielski: Lucky Stars Go Places
Rok produkcji: 1986

Reżyseria: Eric Tsang
Scenariusz: Barry Wong, Sammo Hung, Karl Maka i Anthony Chan

Obsada:
Andy Lau jako Lambo
Sammo Hung Kam-Bo jako Dzieciuch
Alan Tam jako Hycel
Anthony Chan jako Długonogi
Billy Lau jako Libogen
Karl Maka jako Łysol
Maria Tung Ling jako panna Yum Yum
Sylvia Chang jako Quito

OPIS:
Policja zwraca się do Dzieciucha o pomoc. Chce, żeby nieoficjalnie pomógł im rozwiązać sprawę dwóch gangów. Dziecicuh ma ukraść diamenty yakuzie, aby nie doszło do wymiany na broń z terrorystami. Oczywiście musi znaleźć sobie kogoś do pomocy. Udaje się więc do swoich dawnych przyjaciół, z którymi kiedyś prowadził firmę "Pięć Szczęśliwych Gwiazdek". Oni jednak odmawiają. Komisarz przydziela mu największe zakały z policji i byłego komandosa, Lambo. Grupa musi odbyć błyskawiczne szkolenie pod wodzą instruktorki Yum Yum. Ale jak z takich z patentowanych debili zrobić oddział?


OPINIA:
Oni są po prostu niesamowici... Nie ma starej obsady, to znaczy pojawia się tylko na chwilę, ale za to jest nowa, tak samo śmieszna. Zbieranina równych debili. Humor jest po prostu kozacki: można się tarzać ze śmiechu, gdy Tłusty Kot "przelatuje" sprzątaczkę albo kiedy w finale wszyscy walczą z wielkim murzynem. Dialogi to również kupa śmiechu: "OK, muszę iść szykować rakietę, za tydzień lecę w kosmos", "- Ile ona ma lat, naprawdę 18?! - Tak, miała 18, 50 lat temu. Choreografia walk jest naprawdę bardzo dobra, szczególnie pojedynek Łysola i Dzieciucha w wariatkowie czy też cały finał. Standardowo pojawia się sekwencja, w której cała grupa próbuje zabawić się kosztem dziewczyny, lub zbieranie ekipy z różnych miejsc. Muzyka również konkretna, aktorstwo - jak wiadomo - wspaniałe. Zabrakło w obsadzie Chana i Biao, ale mamy za to Alana Tama i Andyego Lau, którzy tak samo wymiatają. Historia oczywiście wciąga, a niektóre sceny mocno trzymają w napięciu, np. gdy nasi chińscy bohaterowie mają nie używać ojczystego języka, gdyż udają Arabów, a muszą odpowiedzieć na pytania. Dochodzi jeszcze klimat 80. i klimat HK. Końcową piosnkę wykonuje piosenkarz Alan Tam. "Tylko dla odważnych" to kupa śmiechu, zabawy, rozrywki i akcji!

OCENA: 7/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Nie mam pojęcia, czy film ukazał się w Polsce na jakimkolwiek nośniku. Nadawany był natomiast w TV, w oryginalnej wersji 4:3 - czytał Jarek Łukomski.

Dodano: 09 czerwca 2012 [13:58]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 205 wyświetleń
Ocena: 3 (228 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.