Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Wielki Szef (1971)
Tytuł oryginalny: Tang shan da xiong
Tytuł angielski: The Big Boss
Rok produkcji: 1971

Reżyseria: Wei Lo
Scenariusz: Wei Lo i Bruce Lee

Udział biorą:
Bruce Lee jako Cheng Chao-an
James Tien jako Hsu Chien, kuzyn Chenga
Lee Kwan jako Ah Kun
Tony Liu jako Hsiao Chiun

OPIS:
Cheng, młody chłopak z prowincji, z braku większych perspektyw przyjeżdża do Bangkoku, gdzie w rodzinnych stronach zatrudnia się w fabryce lodu. Szybko się okazuje, że atmosfera między robotnikami a szefostwem jest stale napięta, a kilku pracowników zaginęło. Gdy dwóch przyjaciół Chenga pracujących w fabryce znajduje coś w lodzie, znika bez śladu. Do zarządców udaje się kuzyn Chenga i też nie wraca. Chłopak postanawia odkryć prawdę, co nie wyjdzie mu na dobre...

OPINIA:
Kolejna perełka Hong Kongu lat 70. Z początku nawet jest podobnie jak w innych tego typu produkcjach. Wszyscy biją się o byle co, zaraz leci cała zgraja i się kopie. Jest parę scen z cyklu "latające żółtki". Z czasem jednak napięcie narasta i robi się coraz ciekawiej. Lee z początku, a raczej przez większą część filmu, nie walczy - z powodu obietnicy i talizmanu. Gdy potem jednak widzimy, jak "kasuje" kolejnych złych, okazuje się, że warto było czekać. Kiedy znikają kolejni bracia, wkracza mocne napięcie i zaczyna się wyczekiwanie na rozwiązanie zagadki. A gdy Cheng znajduje ciała w lodzie, atmosfera gęstnieje tak, że można ją ciąć nożem. Aktorstwo, jak to bywa, jest średnie, choć przyznam, że podobała mi się gra Bruce'a. Choreografia walk nie jest dobra, bo wolna i czasem widać markowane uderzenia. Chyba, że chodzi o Lee - tu już jest konkretnie. Muzyka była naprawdę bardzo dobra, ale z tego, co wiem, w latach 90. podłożono inną niż oryginalna. I ta przemontowana wersja była wyświetlana w TV 4. Jak na razie znam tylko ją, ale z czasem nadrobię zaległości. Do tego dochodzi świetny klimacik 70's. No i sama legendarna postać Bruca Lee. Mimo paru kiepskich walk z początku i paru głupich scen - jest nieźle, a nawet bardzo dobrze.

OCENA: 7/10.

DOSTĘPNOŚĆ:
Film wyszedł na kasetach video od NVC, został także wydany na DVD. Nadawany był w TV 4, w wersji oryginalnej, ale ze zmienioną muzyką.

Dodano: 11 czerwca 2012 [10:55]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 205 wyświetleń
Ocena: 3 (230 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.