Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Zwycięzcy i Grzesznicy (1982)
Tytuł oryginalny: Qi mou miao ji: Wu fu xing
Tytuł angielski: Winners and Sinners / Winners and Sinners: Five Lucky stars
Tytuł Polski: Zwycięzcy i Grzesznicy
Rok produkcji: 1982

Obsada:
Sammo Hung jako Imbryk
Stanley Fung jako Kapral
John Sham jako Kudłaty
Charlie Chin jak Wazelina
Richard Ng jako Rura
Cherie Chung jako Siostrzyczka
Oraz Jackie Chan i Yuen Biao jako policjanci

OPIS:
Pięciu niezdarnych przestępców wpada w ręce policji, w więzieniu się zaprzyjaźniają. Po odsiadce zamieszkują u jednego z nich, Kudłatego. Zakładają firmę sprzątającą "Pięć Szczęśliwych Gwiazdek". Przyjaciele mają wiecznego pecha i przez przypadek do ich auta wpada walizka z matrycami do fałszowania pieniędzy, która należy do mafii. Przestępcy o tym doskonale wiedzą i zaczynają poszukiwania, ale o całym zamieszaniu dowiaduje się konkurencyjna mafia i też zaczyna ścigać zwariowanych przyjaciół. Imbryk, Rura, Wazelina, Kapral i Kudłaty muszą uratować swoją skórę i jednocześnie doprowadzić do aresztowania bandytów.

OPINIA:
Sammo zainspirowany starym serialem tworzy jeden z najlepszych filmów z swojej karierze. Zwycięzcy i Grzesznicy to wielki sukces i jeden z pierwszym filmów gdzie zebrało się trio Sammo, Jackie, Yuen. Choć występ Yuena to jedna ok. 40-60 sekundowa scena walki z Jackie Chanem, który pojawia się nieco więcej razy. Na uwagę zasługuje bogata choreografia walk, scena rozróby w barze, gdzie kaskader wylatuje oknem i uderza o betonowy murek to już legenda. Finał w magazynie to też pokaz wielkich umiejętności Sammo Hunga i innych aktorów-kaskaderów, za brakło tam Chana, ale on miał swój epizod na rolkach w połowie filmu, gdzie goni ulicami miasta za złodziejami i odstawia numery kaskaderskie, np. pamiętny przejazd pod ciężarówką. Dawno nie widziałem tak jajcarskiego filmu, można oglądać wiele razy i tak będzie bawił. Richard Ng nago biegający po domu czy sam początek, gdzie pokazane jest jak każdy z nich "wpada" to chyba flagowe sceny (prócz sekwencji walk) Winners and Sinners. Znakomicie zagrali aktorzy, Sammo Hung, w/w Richard Ng, John Shum, Charlie Chin i niezapomniany Stanley Fung. Każda z postaci ma osobowość, są niesamowicie śmieszni i prawdziwi. Fajne nawiązanie jest też do Pijanego Mistrza. Dwóch staruszków pokazuje działanie witamin na ich sprawność fizyczną. Leci wtedy muzyka z w/w filmu i jedna osoba w tłumie mówi, że "tańczą jak w kiczowatych filmach kung fu". Podsumowując Zwycięzcy i Grzesznicy to kultowy film akcji z dużą dawką humoru, pokazem walk z najwyższej jakości choreografią, ciekawą historią i wspaniałymi aktorami. Szczerze polecam.

OCENA: 8/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film ukazał się na video od NVC i także znakomicie wydali go w Złotej Kolekcji Filmów Kug Fu. W TV4 nadawana właśnie była oryginalna wersja 16:9 DVD.

Dodano: 16 czerwca 2012 [19:19]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 184 wyświetleń
Ocena: 3 (226 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.