Hong Kong Cinema
newsyarchiwumforumo serwisieredakcjarecenzje
Nowa Wściekła Pięść (1976)
Tytuł oryginalny: Xin ching-wu men
Tytuł angielski: New Fist of Fury
Tytuł polski: Nowa Wściekła Pięść
Rok produkcji: 1976

Reżyseria: Wei Lo
Scenariusz: Wei Lo i Pan Lei

Występują:
Jackie Chan jako Ah Lung
Nora Miao jako Mao Li Er
Chan Sing jako Okimura
Cheng Siu-siu jako córka Okimury
Luk Yat-lung jako Lon Si Chun

OPIS:
Lung i jego wujek są drobnymi złodziejami. Kradną walizkę dziewczynie, która przybyła do ich wsi. Okazuje się, że wewnątrz jest Nunchaku, a dziewczyna jest wnuczką tutejszego mistrza. We wsi, jak i w całym kraju panoszą się Japończycy, a Lung staje się ich kolejną ofiarą, w dojściu do siebie pomaga mu właśnie ten mistrz. Proponuje Lungowi trening Kung Fu, ten jednak odmawia. Wkrótce mistrz podstępem zostaje uśmiercony przez Japończyków, a jego szkoła, a właściwie nowa, powstała na miejscu dawnej zostaje spacyfikowana przez przybyszów, gdyż nie chciała się podporządkować. Lung tego nie wytrzymuje i doprowadza to nowego otwarcia. W nowej szkole uczy się wiele adeptów, a Lung jest z nich najlepszy i wkrótce przyjdzie mu się zmierzyć z najeźdźcami.

OPINIA:
Jackie Chana zna każdy, jest to nazwisko, znane każdemu, kto ma styczność z filmami sztuk walki i akcji. Aktor ma swój niepodrabiany styl, który wypracował na przestrzeni lat. Lecz najpierw (na siłę) korzystał ze stylu nieżyjącego mistrza, Bruce’a Lee. Twórcy Hong Kongu chcieli nim zastąpić lukę pozostałą po Lee. Wiódł w tym Wei Lo, który stworzył cholernie "podrabianego" Lee z Jackie Chana w "Pięści Smoka" i chciał dalej tworzyć takie sery. Jednak Chan został w międzyczasie "zapożyczony" do "Węża w Cieni Orła" i następnie do "Pijanego Mistrza", gdzie pokazał warsztat swoich umiejętności i zaczął tworzyć swój styl. Chciał zrezygnować z kontraktu Wei Lo, co udało mu się po jakimś czasie. Jednak Wei Lo "poszczuł" Chana triadą, jednak nikt nie wie w jaki sposób się to odbywało. Potem Chan sam zaczął reżyserować i tworzyć filmy według własnego gustu.

Na początku film nie zapowiada się na tak dobry jak się okazał. Fajna historyjka dwóch złodziejaszków, potem jednak jest poważnie i film naprawdę wciąga. Wątek Japończycy-Chińczycy jest trochę przegięty i o wiele lepszy był w jedynce, ale nie jest najgorzej. Bardzo dobrym momentem jest bunt Lunga, który w tłumie robi małą przemowę i podejmuje się wygnania Japończyków, solidny fragment, który nawet porusza. Kolejnym mocnym punktem jest aktorstwo, co w tych filmach jest zwykle rzadkością. Młody Jackie Chan gra dobrze, a nawet więcej niż dobrze. Pozostała obsada spisuje się też nieźle. Niezwykle dobra jest też choreografia walk, pojedynek ćwiczebny Jackie Chana z innymi adeptami jest strasznie dobry, młody (wtedy) aktor pokazuje kunszt swoich umiejętności. Choć trafiły się dwa momenty, z pod znaku "spadochroniarzy" – dziewczyna, córka japońskiego mistrza skacze na kilkanaście metrów i strąca szyld szkoły, a Jackie Chan robi dokładnie to samo, tylko niżej skacze. To jedyne sceny idące na minus. Finalna walka jest naprawdę bardzo dobra, choć szkoda, że mistrzów nie ma więcej i Jackie robi mało spustoszeń w porównaniu do oryginału. Muzyka także jest bardzo dobra i dopełnia wszystkiego, współgrając z tym co dzieje się na ekranie.

OCENA: 8/10

DOSTĘPNOŚĆ:
Film tylko raz był nadawany w TV4, nic mi nie wiadomo o wydaniu VHS/DVD

Dodano: 15 lipca 2012 [9:29]   Autor: Goro Gondo
WASZYM ZDANIEM
Popularność: 221 wyświetleń
Ocena: 3 (236 głosów)
Zagłosuj:
Komentarze (0)
Musisz być zalogowany, aby pisać komentarze.
Jeśli nie masz jeszcze konta, poświęć 30 sekund i zarejestruj się.